Opublikowana właśnie tzw. tarcza dla turystyki, czyli ustawa z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadza nowe regulacje, dzięki którym przedsiębiorcy z branży turystyczno-rozrywkowej otrzymają dodatkową pomoc od Państwa, a podróżujący będą mogli uzyskać kompensację kosztów za nieodbyte wycieczki turystyczne.
Nowelizacja przewiduje powstanie Turystycznego Funduszu Zwrotów będącego wyodrębnionym rachunkiem w Banku Gospodarstwa Krajowego. Z funduszu będą dokonywane wypłaty na rzecz podróżnych, którzy nie otrzymali lub nie wyrazili zgody na przyjęcie vouchera na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna.
Organizator będzie musiał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wniosek o udzielenie wypłaty wraz z wykazem umów, od których podróżni odstąpili z powodu pandemii.
Podróżny, by dostać zwrot, też będzie zobowiązany złożyć internetowy wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a na wypłatę środków może czekać do czterech miesięcy. Fundusz, po otrzymaniu wniosków organizatora turystyki oraz podróżnego, będzie miał 30 dni na ich weryfikację. Wypłata na konto podróżnego nastąpi w terminie 14 dni od dnia pozytywnej weryfikacji.
Ponadto klienci biur podróży, którzy zdecydowali się na przyjęcie vouchera zamiast zwrot pieniędzy, zostaną objęci większą ochroną na wypadek upadku biura.
Zgodnie z nowelizacją, o świadczenie postojowe będą mogli wystąpić teraz także agenci turystyczni (PKD 79.90.A), którzy:
Z dodatkowego świadczenia postojowego natomiast, będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek przychodu o co najmniej 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r., prowadzący działalność (jako przeważają) określoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) następującymi kodami:
Nowelizacja ustawy przewiduje także zwolnienie z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od 1 lipca 2020 r. do 30 września 2020 r.
Zwolnieniem objęci zostaną Ci przedsiębiorcy, których przychód z działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym za który jest składany wniosek o zwolnienie był o co najmniej 80% niższy w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym 2019 roku. Opłacone składki przez przedsiębiorców spełniających te warunki, na ich wniosek mają zostać zwrócone na zasadach określonych w art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Ze zwolnienia będą mogły skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy z przeważającym PKD:
Niniejszy Legal Alert przygotowany został na podstawie tekstu opublikowanej dnia 23 września 2020 r. ustawy z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Łyszyk
klyszyk@lww.pl
Kamil Lewiński
klewinski@lww.pl
26.11.2024
Planowane zmiany KSH dotyczące publikacji w KRS informacji o rejestracji akcji w rejestrze akcjonariuszy, zniesienia podziału akcji na akcje imienne i na okaziciela oraz ujawniania akcji na rachunkach DLT.
09.10.2024
Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.
05.02.2024
Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek