Powrót
24.09.2020

Dodatkowa pomoc z Budżetu Państwa dla branży turystyczno-rozrywkowej

Opublikowana właśnie tzw. tarcza dla turystyki, czyli ustawa z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadza nowe regulacje, dzięki którym przedsiębiorcy z branży turystyczno-rozrywkowej otrzymają dodatkową pomoc od Państwa, a podróżujący będą mogli uzyskać kompensację kosztów za nieodbyte wycieczki turystyczne.

Powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów

Nowelizacja przewiduje powstanie Turystycznego Funduszu Zwrotów będącego wyodrębnionym rachunkiem w Banku Gospodarstwa Krajowego. Z funduszu będą dokonywane wypłaty na rzecz podróżnych, którzy nie otrzymali lub nie wyrazili zgody na przyjęcie vouchera na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna.

Organizator będzie musiał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wniosek o udzielenie wypłaty wraz z wykazem umów, od których podróżni odstąpili z powodu pandemii.

Podróżny, by dostać zwrot, też będzie zobowiązany złożyć internetowy wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a na wypłatę środków może czekać do czterech miesięcy. Fundusz, po otrzymaniu wniosków organizatora turystyki oraz podróżnego, będzie miał 30 dni na ich weryfikację. Wypłata na konto podróżnego nastąpi w terminie 14 dni od dnia pozytywnej weryfikacji.

Ponadto klienci biur podróży, którzy zdecydowali się na przyjęcie vouchera zamiast zwrot pieniędzy, zostaną objęci większą ochroną na wypadek upadku biura.

Dodatkowe świadczenie postojowe

Zgodnie z nowelizacją, o świadczenie postojowe będą mogli wystąpić teraz także agenci turystyczni (PKD 79.90.A), którzy:

  • zawiesili działalność po dniu 31 sierpnia 2019 r.; a
  • działalność ta ma charakter sezonowy i w 2019 r. była wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy.

Z dodatkowego świadczenia postojowego natomiast, będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek przychodu o co najmniej 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r., prowadzący działalność (jako przeważają) określoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) następującymi kodami:

  • 49.39.Z (Pozostały transport lądowy pasażerski);
  • 77.39.Z (Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych);
  • 90.01.Z (Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych);
  • 90.02.Z (Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych);
  • 93.29.Z (Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna).

Zwolnienie ze składek ZUS

Nowelizacja ustawy przewiduje także zwolnienie z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od 1 lipca 2020 r. do 30 września 2020 r.

Zwolnieniem objęci zostaną Ci przedsiębiorcy, których przychód z działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym za który jest składany wniosek o zwolnienie był o co najmniej 80% niższy w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym 2019 roku. Opłacone składki przez przedsiębiorców spełniających te warunki, na ich wniosek mają zostać zwrócone na zasadach określonych w art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ze zwolnienia będą mogły skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy z przeważającym PKD:

  • 49.39.Z (Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany);
  • 55.10.Z (Hotele i podobne obiekty zakwaterowania);
  • 77.39.Z (Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane);
  • 79.11.A (Działalność agentów turystycznych);
  • 79.90.A (Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych);
  • 82.30.Z (działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów);
  • 90.01.Z (Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych);
  • 90.02.Z (Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych);
  • 93.29.A (Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeń);
  • 93.29.B (Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana);
  • 93.29.Z (pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna).

Niniejszy Legal Alert przygotowany został na podstawie tekstu opublikowanej dnia 23 września 2020 r. ustawy z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Zapraszamy do kontaktu:

Krzysztof Łyszyk
klyszyk@lww.pl

Kamil Lewiński
klewinski@lww.pl

Zobacz także

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

26.11.2024

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Planowane zmiany KSH dotyczące publikacji w KRS informacji o rejestracji akcji w rejestrze akcjonariuszy, zniesienia podziału akcji na akcje imienne i na okaziciela oraz ujawniania akcji na rachunkach DLT.

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

09.10.2024

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek