Pierwszym krokiem, o którym należy pamiętać przed przeprowadzeniem zdalnego walnego zgromadzenia jest weryfikacja statutu spółki pod kątem postanowień o braku możliwości przeprowadzenia go w sposób zdalny. Obecnie bowiem, każda spółka akcyjna, której statut tej możliwości wprost nie wyłącza, może przeprowadzić walne zgromadzenie także przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Nie ma przeszkód w stosowaniu do walnego zgromadzenia spółki komandytowo-akcyjnej przepisów o udziale w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wynika to bowiem z normy odsyłającej o stosowaniu odpowiednim przepisów spółki akcyjnej do spółki komandytowo-akcyjne, a trudno dopatrzyć istnienia takich elementów specyficznych spółki komandytowo-akcyjnej, które wykluczyłyby stosowanie przepisów o zdalnym zgromadzeniu w odniesieniu do tej spółki albo nakazywałby stosować określone ich modyfikacje.
Podstawą odbywania zdalnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy spółki akcyjnej jest uprzednie ustalenie zasad przeprowadzania takich zgromadzeń w formie regulaminu, uchwalonego przez radę nadzorczą spółki.
Warto pamiętać, że regulamin określający szczegółowe zasady udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej może zostać przyjęty na posiedzeniu rady nadzorczej odbywającym się w formie zdalnej lub w trybie obiegowym.
Regulamin powinien określać warunki i sposób uczestnictwa w zdalnych walnych zgromadzeniach, a także obostrzenia niezbędne do identyfikacji akcjonariuszy oraz zagwarantowania bezpieczeństwa komunikacji pomiędzy uczestnikami walnego w sposób umożliwiający akcjonariuszowi możliwość aktywnego udziału.
Podmiot uprawniony do zwołania walnego, a więc najczęściej zarząd spółki, decydując o możliwości zdalnego udziału w walnym zgromadzeniu, powinien wyraźnie poinformować w zawiadomieniu o możliwości udziału w obradach przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zawiadomienie powinno również zawierać informacje o sposobie: (i) uczestnictwa w tym zgromadzeniu; (ii) wypowiadania się w jego trakcie; (iii) wykonywania na nim prawa głosu. Ustawodawca, w przeciwieństwie do uregulowania przyjętego w sp. z o.o., nie nałożył obowiązku poinformowania o sposobie wnoszenia sprzeciwu od uchwał podjętych podczas obrad, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zawiadomienie zawierało taką informację.
Należy mieć na uwadze, że wraz z wprowadzeniem możliwości udziału w obradach walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, nie zrezygnowano z ogólnej zasady odbywania walnych, zgodnie z którą każde walne zgromadzenie musi fizycznie odbywać się w siedzibie spółki lub w innym miejscu, zgodnie z postanowieniami statutu spółki, nie dopuszczając tym samym, aby obrady w całości odbyły się w tzw. cyberprzestrzeni. W konsekwencji, w miejscu odbywania walnego zgromadzenia, obligatoryjna jest obecność co najmniej przewodniczącego walnego zgromadzenia oraz notariusza, podczas gdy pozostali uczestnicy mogą przebywać w dowolnym miejscu. Projektowane zmiany dot. zdalnego udziału notariusza w takim walnym zgromadzeniu nie przeszły etapu legislacyjnego.
Udział w zdalnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy może być realizowany w sposób określony w regulaminie odbywania zdalnych walnych zgromadzeń i musi obejmować w szczególności: (i) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich osób uczestniczących w walnym zgromadzeniu, w ramach której mogą one wypowiadać się wtoku obrad, przebywając w innym miejscu niż miejsce obrad tego walnego zgromadzenia; oraz (ii) wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku walnego zgromadzenia akcjonariuszy.
Przekaz, oprócz możliwości wypowiadania się i głosowania, powinien również obejmować udostępnienie treści dokumentów okazywanych w czasie przeprowadzanego zdalnie walnego zgromadzenia, m.in.: projektów uchwał czy listy obecności. Kwestie techniczne, takie jak np. wybór oprogramowania, regulować powinien szczegółowo regulamin.
Dotychczas transmisja obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym była fakultatywna - wynikała z rekomendacji zawartych w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW.
Obowiązujące obecnie przepisy tę dobrowolność znoszą, zobowiązując spółki publiczne do zapewnienia transmisji obrad online. Poza tym obowiązkiem pozostają niepubliczne spółki akcyjne.
Akcjonariusze uczestniczący w walnym zgromadzeniu zdalnie, głosują za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Przepisy jednak, w niektórych ustawowo określonych przypadkach, wymagają dla swojej ważności głosowania tajnego. W tej sytuacji akcjonariusze muszą mieć możliwość oddania głosu w sposób pozwalający na weryfikację ich tożsamości i możliwość tajnego, zaszyfrowanego oddania głosu. Może to rodzić pewne problemy, ponieważ na chwilę obecną nie ma na rynku wielu rozwiązań, zapewniających taką możliwość głosowania, a ustawodawca nie zdecydował się wyłączyć tajności głosowania w enumeratywnie wymienionych sprawach.
Z każdego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, także tego odbywanego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, sporządzany jest przez notariusza pisemny protokół na zasadach ogólnych, przy czym akcjonariusze, którzy brali w nim udział osobiście, podpisują się na liście obecności, natomiast akcjonariusze uczestniczący w nim w sposób zdalny, wskazywani są jedynie na liście stanowiącej załącznik do protokołu.
Niniejszy Legal Alert przygotowany został na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019, poz. 505) i został zawężony wyłącznie do analizy nowych przepisów KSH umożliwiających z mocy prawa wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej przy funkcjonowaniu organów „właścicielskich” istniejących obecnie w obrocie prawnym spółek kapitałowych, a więc do walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki akcyjnej, tym samym nie odnosi się on do rad nadzorczych oraz do zarządów tych spółek. Z opracowania wyłączono także postanowienia przepisów 4065 § 5–7 KSH, które na dzień przygotowania niniejszego alertu nie weszły jeszcze w życie, a także pominięto kwestię walnego zgromadzenia prostej spółki akcyjnej, bowiem nie zmienił się stan prawny dotyczący możliwości powoływania tego typu spółek.
Krzysztof Łyszyk
klyszyk@lww.pl
Kamil Lewiński
klewinski@lww.pl
26.11.2024
Planowane zmiany KSH dotyczące publikacji w KRS informacji o rejestracji akcji w rejestrze akcjonariuszy, zniesienia podziału akcji na akcje imienne i na okaziciela oraz ujawniania akcji na rachunkach DLT.
09.10.2024
Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.
05.02.2024
Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek