Powrót
23.04.2020

Obowiązkowa dematerializacja akcji - S.A. i S.K.A.

Termin Czynność Komentarz
1 stycznia 2020 r. Wejście w życie obowiązku prowadzenia strony internetowej wraz ze specjalnym miejscem przeznaczonym na ogłoszenia dla akcjonariuszy spółki. Strona internetowa ma służyć upublicznianiu przez spółki wszystkich ogłoszeń wymaganych przez prawo lub statut (w tym m.in. wszelkich wpisów w KRS, zmian dotyczących kapitału zakładowego, ogłoszeń związanych zprzekształceniami, jak też ogłoszeń o zwołaniu walnego zgromadzenia czy publikacji wezwań akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji.
styczeń – czerwiec 2020 r.
  1. Zebranie ofert od uprawnionych podmiotów na prowadzenie rejestru;
  2. Podpisanie warunkowej umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy;
  3. Wydanie akcjonariuszom niewydanych dotąd dokumentów akcji.

Rejestr akcjonariuszy prowadzony będzie w formie elektronicznej ewidencji prowadzonej przez uprawniony podmiot (m.in. dom maklerski, bank powierniczy lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych).

Spółka może zawrzeć warunkową umowę (umowy) o prowadzenie rejestru z uprawnionym podmiotem pod warunkiem wskazania tego podmiotu wpóźniejszej uchwale walnego zgromadzenia, co de facto oznaczać będzie zatwierdzenie wyboru jednego z podmiotów wskazanych uprzednio przez zarząd.

W sytuacji, gdy akcje zostały objęte, a spółka nie wydała akcjonariuszowi dokumentu akcji, akcjonariusz powinien złożyć spółce żądanie wydania dokumentu akcji wraz z upoważnieniem spółki do odbioru wydanego dokumentu akcji i złożenia go do rejestru.

do 30 czerwca 2020 r.
  1. Ostateczny termin na podjęcie przez walne zgromadzenie spółki chwały w przedmiocie podmiotu rejestr; 
  2. Ostateczny termina na wysłanie pierwszego wezwania do akcjonariuszy dot. zwrotu dokumentów akcji.
Walne zgromadzenie zobowiązane jest podjąć uchwałę w przedmiocie wyboru/ zatwierdzenia wyboru podmiotu uprawnionego do prowadzenia rejestru akcjonariuszy. Spółka zobowiązana jest do 5-krotnego zawiadomienia (wezwania) akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji. Wezwania należy dokonać w sposób właściwy dla zwoływania walnych zgromadzeń spółki (zgodnie z Kodeksem spółek handlowych), a także poprzez publikację wezwania na stronie internetowej spółki.

W przypadku akcji imiennych, dane akcjonariusza wraz z adresem do doręczeń wskazane są w księdze akcyjnej – wezwanie dokonywane jest zatem za pośrednictwem listu poleconego, kuriera lub e-mailem (gdy akcjonariusz wyraził pisemną zgodę na taką formę komunikacji). W przypadku akcji na okaziciela, wezwania dokonuje się za pośrednictwem ogłoszenia w MSiG.

czerwiec – październik 2020 r.
  1. Dokonanie kolejnych czterech wezwań do złożenia akcji;
  2. Odebranie przez spółkę złożonych dokumentów akcji.

Każde wezwanie musi zostać dokonane nie później niż miesiąc po ostatnim i nie wcześniej niż 2 tygodnie od poprzedniego. W praktyce, wszystkie zawiadomienia powinny zostać dokonane do końca października 2020 r.

Każde złożenie dokumentów akcji w spółce przez akcjonariusza powinno odbywać się za wydaniem mu pisemnego pokwitowania.

październik – grudzień 2020 r. Przekazanie dokumentów akcji podmiotowi uprawnionemu do prowadzenia rejestru.  
1 stycznia 2021 r. Uruchomienie elektronicznego rejestru akcjonariuszy Z tym dniem zasadniczo moc utracą posiadane akcje w formie dokumentowej i prawa ujawnione w papierowej księdze akcyjnej.

Zapraszamy do kontaktu:

Krzysztof Łyszyk
klyszyk@lww.pl

Kamil Lewiński
klewinski@lww.pl

Zobacz także

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

09.10.2024

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek