Nowelizacja przewiduje wstrzymanie i zawieszenie biegu terminów procesowych i sądowych na okres stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii w postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw, w tym m.in. postępowaniach sądowych, sądowoadministracyjnych, egzekucyjnych, administracyjnych, karnych, karnych skarbowych, w sprawach o wykroczenia, postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie ordynacji podatkowej. Zmiana nie dotyczy kontroli i postępowań prowadzonych na podstawie ustawy prawo zamówień publicznych, dotyczących zamówień współfinansowanych ze środków UE oraz odwołań do KIO.
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii nie przeprowadza się rozpraw ani posiedzeń jawnych, z wyjątkiem rozpraw i posiedzeń jawnych w sprawach pilnych.
Nowelizacja wprowadza także rozwiązania organizacyjne na wypadek całkowitego zaprzestania czynności przez sądy powszechne, administracyjne i wojskowe. Ustawa upoważnia prezesów sądów apelacyjnych do wyznaczenia na czas oznaczony innego sadu równorzędnego, położonego na obszarze tej samej apelacji, jako właściwego do rozpoznania spraw pilnych. Na wypadek zaprzestania czynności wszystkich sądów na obszarze apelacji, kompetencje do wyznaczenia sądu równorzędnego, położonego w miarę możliwości na obszarze sąsiedniej apelacji będzie mieć Pierwszy Prezes SN. W zakresie wojewódzkich sądów administracyjnych do wyznaczenia innego równorzędnego sądu upoważniony będzie Prezes NSA.
Ustawa wprowadza katalog spraw pilnych, do których należą m.in. wnioski o zastosowanie, przedłużenie i zmianę tymczasowego aresztowania, sprawy, w których stosowane jest zatrzymanie, w przedmiocie ENA, o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, sprawy o przesłuchanie przez sąd osoby w trybie zabezpieczenia dowodu lub co do której zachodzi obawa, że nie będzie można jej przesłuchać na rozprawie. Ponadto, ustawa przewiduje, że prezes sądu może zarządzić rozpoznanie każdej sprawy jako pilnej, jeżeli jej nierozpoznanie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważną szkodę dla interesu społecznego, albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną, a także gdy wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości.
Zgodnie z ustawą na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii wstrzymaniu i zawieszeniu ulegną terminy przewidziane przepisami prawa administracyjnego, (i) od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem, (ii) do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki, (iii) przedawnienia, (iv) których niezachowanie powoduje wygaśnięcie lub zmianę praw rzeczowych oraz roszczeń i wierzytelności, a także popadnięcie w opóźnienie, (v) zawitych, z niezachowaniem których ustawa wiąże ujemne skutki dla strony, (vi) do dokonania przez podmioty lub jednostki organizacyjne podlegające wpisowi do właściwego rejestru czynności, które powodują obowiązek zgłoszenia do tego rejestru, a także terminy na wykonanie przez te podmioty obowiązków wynikających z przepisów o ich ustroju
Niniejszy legal alert został przygotowany na podstawie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która została ogłoszona w dniu 31 marca 2020 r. (Dz. U. z 2020, poz. 568) i weszła w życie w tym samym dniu.
Wiktor Wesołowsk
wwesolowski@lww.pl
Paulina Majewska
pmajewska@lww.pl
26.11.2024
Planowane zmiany KSH dotyczące publikacji w KRS informacji o rejestracji akcji w rejestrze akcjonariuszy, zniesienia podziału akcji na akcje imienne i na okaziciela oraz ujawniania akcji na rachunkach DLT.
09.10.2024
Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.
05.02.2024
Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek