Na podstawie przepisów Tarczy Antykryzysowej, w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, tj. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 , wygasły wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej.
Wygaśnięcie ww. obowiązków umownych jest warunkowe, bowiem w ciągu 3 miesięcy od ustania ograniczeń, najemca powinien złożyć wynajmującemu bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu przedłużony o sześć miesięcy.
Terminy na złożenie oferty różnią się w zależności od prowadzonej w lokalu działalności.
4 sierpnia 2020 r. dla sklepów w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2
18 sierpnia 2020 r. dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych
6 września 2020 r. dla siłowni, klubów fitness, salonów masażu, solariów, teatrów i kin.
Jeżeli najemca nie złoży oferty, po jego stronie powstanie, ze skutkiem wstecznym, obowiązek świadczenia opłat (w tym czynszu, opłat eksploatacyjnych) wynikających z umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy za okres obowiązywania zakazu prowadzenia działalności.
Niniejszy Legal Alert przygotowany został m.in. na podstawie tekstu ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374), Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia, wydane na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2020, poz.433);
Krzysztof Łyszyk
klyszyk@lww.pl
Kamil Lewiński
klewinski@lww.pl
26.11.2024
Planowane zmiany KSH dotyczące publikacji w KRS informacji o rejestracji akcji w rejestrze akcjonariuszy, zniesienia podziału akcji na akcje imienne i na okaziciela oraz ujawniania akcji na rachunkach DLT.
09.10.2024
Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.
05.02.2024
Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek