Powrót
04.08.2020

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Wraz z Tarczą 4.0. weszła w życie nowa procedura restrukturyzacyjna, zgodnie z którą

przedsiębiorcy nie będą potrzebowali sądowej zgody na rozpoczęcie nowej (uproszczonej) procedury restrukturyzacyjnej. Samo jej wdrożenie przez przedsiębiorcę, w porozumieniu z doradcą restrukturyzacyjnym, od chwili dokonania obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wstrzyma na okres czterech miesięcy egzekucje, potrącenia oraz możliwość wypowiedzenia najważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorstwa umów, a także uwolni zarząd od odpowiedzialności za długi spółki.

Dotychaczas dostępne tryby restrukturyzacji sądowej

Na podstawie przepisów funkcjonujących przed dniem wejścia w życie nowych postanowień Tarczy 4.0. regulujących nowy tryb, dłużnicy mogli skorzystać z czterech dostępnych trybów restrukturyzacji, tj.: z (i) postępowania o zatwierdzenie układu; (ii) przyspieszonego postępowania układowego; (iii) postępowania układowego; oraz (iv) postępowania sanacyjnego.

Przyjęte rozwiązanie bazuje w dużej mierze na postępowaniu o zatwierdzenie układu z modyfikacjami wynikającymi z nowych przepisów. To, co wyróżnia nowe rozwiązanie, to ochrona udzielona przedsiębiorcy w okresie poprzedzającym zawarcie układu z wierzycielami, skuteczna od obwieszczenia dokonanego przez samego dłużnika w MSiG.

Nowa procedura przyczynić się ma do, przynajmniej czasowego, odciążenia sądów restrukturyzacyjnych i upadłościowych

Otwarcie procedury uproszczonej restrukturyzacji

Uruchomienie procedury uproszczonej restrukturyzacji możliwe jest do dnia 30 czerwca 2021 r. Otwarcie postępowania następuje poprzez dokonanie obwieszczenia w MSiG ze wskazaniem danych dłużnika oraz danych nadzorcy układu, z którym dłużnik uprzednio zawiera umowę o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania, a także ze wskazaniem dnia układowego.

Przed dokonaniem obwieszczenia, dłużnik przygotowuje wraz z doradcą restrukturyzacyjnym propozycje układowe, spis wierzytelności oraz spis wierzytelności spornych i przekazuje te dokumenty nadzorcy układu. Dzień dokonania obwieszczenia stanowi dzień otwarcia postępowania ozatwierdzenie układu prowadzonego na podstawie wprowadzanych przepisów. Dłużnik zachowuje prawo ustalenia dnia układowego, który powinien przypadać nie wcześniej niż 7 dni przed złożeniem wniosku o dokonanie obwieszczenia i nie później niż 7 dni po jego złożeniu. W oparciu o ustalony przez dłużnika dzień układowy ustalane są wierzytelności objęte układem oraz uprawnienia wierzycieli do głosowania. Wierzytelności, które powstały po dniu układowym nie stanowią wierzytelności układowych i powinny być przez dłużnika regulowane na bieżąco.

Ochrona dłużnika przed wierzycielami

Niewątpliwą zaletą uproszczonej restrukturyzacji jest ochrona przed egzekucją sądową ze strony zarówno wierzycieli niezabezpieczonych, jak i zabezpieczonych na majątku dłużnika. W okresie od dnia dokonania obwieszczenia o otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego w MSiG do dnia jego zakończenia lub umorzenia: (i) trwające postępowanie egzekucyjne zostają zawieszone z mocy prawa; (ii) nowe postępowania egzekucyjne nie będą mogły zostać wszczęte; (iii) kluczowe umowy, takie jak umowy najmu, dzierżawy, kredytu bankowego czy leasingu nie będą mogły być wypowiedziane bez zgody nadzorcy układy.

Sytuacja wierzyciela

Redukcja ryzyka wyprowadzania majątku z zadłużonej firmy ma być gwarancją interesu wierzycieli. Dłużnik nie będzie mógł podejmować czynności przekraczających zwykły zarząd bez zgody nadzorcy układu. W sytuacji niezastosowania się dłużnika do uzyskania odpowiedniej zgody, sąd będzie mógł uchylić skutki otwarcia postępowania (uchylić zawieszenie egzekucji), co skutkować będzie utratą ochrony dłużnika przed wierzycielami. Dodatkowo każdy wierzyciel będzie mógł wnioskować do sądu o uchylenie w całości skutków obwieszczenia o otwarciu postępowania, w tym zakazu egzekucji z majątku dłużnika. W przypadku, gdy sąd przychyli się do wniosku wierzyciela, zawarcie układu w dalszym ciągu będzie możliwe, jednak bez ochrony dłużnika.

Nowe finansowanie

Nowe przepisy ułatwić mają także zaciągniecie nowego finansowania, bowiem samo zaciągnięcie, jak i udzielenie w związku z nim zabezpieczeń na majątku dłużnika mają być chronione. Nowe finansowanie może zostać udzielone za zgodą nadzorcy układu już po otwarciu uproszczonej restrukturyzacji, celem sfinansowania wykonania układu lub zaspokojenia kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu.

Zawarcie układu z wierzycielami

Niewątpliwie głównym celem postępowania jest zawarcie układu z wierzycielami. Nowym rozwiązaniem jest możliwość zdalnego przeprowadzenia zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji. Ustawodawca dopuszcza również tradycyjną formułę zgromadzenia, któremu przewodniczy nadzorca układu.

Układ zostanie przyjęty, jeżeli za jego przyjęciem opowie się większość wierzycieli głosujących (a nie mających prawo do głosowania) podczas zgromadzenia wierzycieli, którzy oddali ważny głos, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom.

W terminie maksymalnie 4 miesięcy od dnia dokonania obwieszczenia otwierającego uproszczoną restrukturyzację do sądu powinien zostać złożony wniosek o zatwierdzenie układu. Brak wpływu wniosku w tym terminie spowoduje umorzenie postępowania z mocy prawa. Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia układu w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

Odpowiedzialność reprezentantów dłużnika za długi

Dokonanie obwieszczenia o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu w terminie wymaganym do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (tj. nie później niż 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości) wyłącza odpowiedzialność reprezentantów dłużnika za: (i) szkodę wyrządzoną wskutek nieterminowego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości; (ii) zobowiązania dłużnika będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, co do których egzekucja okazała się bezskuteczna; (iii) zaległości podatkowe.

 

Niniejszy Legal Alert przygotowany został na podstawie tekstu ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 1086).

Zapraszamy do kontaktu:

Kamil Lewiński
klewinski@lww.pl

Paulina Majewska
pmajewska@lww.pl

Zobacz także

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

26.11.2024

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Planowane zmiany KSH dotyczące publikacji w KRS informacji o rejestracji akcji w rejestrze akcjonariuszy, zniesienia podziału akcji na akcje imienne i na okaziciela oraz ujawniania akcji na rachunkach DLT.

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

09.10.2024

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek