Powrót
20.08.2021

Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego

Niezgodność z Konstytucją dotychczasowych przepisów

Uchwalona przez Sejm 11 sierpnia 2021 r. ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej „KPA”) ma być rezultatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2015 r. (sygnatura P46/13), w którym za niezgodny
z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej został uznany art. 156 § 2 KPA.

Trybunał za niekonstytucyjny uznał brak wyłączenia możliwości stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy.

Wprowadzone zmiany

Nowelizacja wprowadza zmiany w zakresie art. 156 oraz art. 158 KPA. Na mocy uchwalonych przepisów nie będzie możliwości stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej, która została wydana bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy ta decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne.

Ponadto, nowelizacja odbiera możliwość wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności takiej decyzji, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 30 lat.

Wejście w życie i kwestie intertemporalne

Znowelizowane przepisy mają mieć zastosowanie do wszystkich postępowań administracyjnych w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji lub postanowień wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy ostateczną decyzją lub postanowieniem.

Natomiast postępowania administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji lub postanowienia, które zostały wszczęte po upływie 30 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji lub postanowienia i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy ostateczną decyzją lub postanowieniem będą umarzane z mocy prawa.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. w dniu 16 września 2021 roku.



Zapraszamy do kontaktu:

 

Krzysztof Łyszyk

+48 606 281 022

klyszyk@lww.pl


Wiktor Wesołowski

+48 501 020 390

wwesolowski@lww.pl

Zobacz także

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

26.11.2024

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Planowane zmiany KSH dotyczące publikacji w KRS informacji o rejestracji akcji w rejestrze akcjonariuszy, zniesienia podziału akcji na akcje imienne i na okaziciela oraz ujawniania akcji na rachunkach DLT.

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

09.10.2024

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek