Powrót
27.01.2022

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta

Z dniem 1 lutego 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni („Ustawa”; „Nowelizacja”). Nowelizacja zakłada uszczelnienie dotychczasowego ograniczenia handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy, jedynie dodatkowo, świadczące usługi pocztowe.

Ustawa określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę, bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Zgodnie z Ustawą bowiem, w niedziele i święta, w placówkach handlowych zakazany jest handel, wykonywanie czynności związanych z handlem, jak również powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Zgodnie z definicją Ustawy, placówką handlową jest obiekt, w którym prowadzony jest handel oraz wykonywane są czynności związane z handlem, w szczególności dotyczy to: sklepu, stoiska, straganu, hurtowni, składu węgla, składu materiałów budowlanych, domu towarowego, domu wysyłkowego, biura zbytu - jeżeli w takiej placówce praca wykonywana jest przez pracowników lub zatrudnionych.

Art. 6 Ustawy wskazuje katalog wyłączeń ustawowych, w jakich zakaz prowadzenia handlu został wyłączony. Są to m.in. stacje paliw płynnych; placówki, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami; ale też apteki; placówki handlowe na dworcach; placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami; placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych; placówki pocztowe; piekarnie, cukiernie i lodziarnie; placówki handlowe prowadzone przez osoby fizyczne we własnym imieniu i na własny rachunek; placówki handlowe, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna oraz rolno-spożywcze rynki hurtowe.

Z dniem 1 lutego 2022 r. wejdzie w życie Nowelizacja Ustawy. Wśród zmian, w zakresie wyłączenia dla placówek pocztowych wprowadzony zostanie obowiązek wykazania przeważającej działalność polegającej na świadczeniu usług pocztowych w danej placówce handlowej. Natomiast w kontekście prowadzenia m.in. kwiaciarni czy placówek handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, placówek handlowych w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych; placówek pocztowych; piekarni, cukierni i lodziarni; placówek handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna oraz rolno-spożywczych rynków hurtowych powstanie dodatkowy obowiązek ewidencjonowania miesięcznego przychodu z podziałem na przychód z działalności wskazanych powyżej oraz przychód z pozostałej działalności danej placówki.

Zgodnie Nowelizacją, przeważająca działalność, oznaczać będzie rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

W dotychczasowym brzmieniu Ustawy, brak było, przy wyłączeniu dotyczącym placówek pocztowych, obowiązku spełnienia jakichkolwiek dodatkowych przesłanek. Dopiero Nowelizacja precyzuje, że z wyłączenia zakazu będą mogły korzystać placówki pocztowe, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych.

Zgodnie z uzasadnieniem do Nowelizacji, zmiana ta wprowadzona została w odpowiedzi na powszechne stosowanie przez placówki handlowe umów agencyjnych z operatorami pocztowymi, co skutkowało uzyskaniem statusu agenta pocztowego. Wprowadzenie obowiązku wykazania przeważającej działalności polegającej na świadczeniu usług pocztowych, ma zdaniem ustawodawcy, ograniczyć powyższy proceder stosowany przez przedsiębiorców prowadzących placówki handlowe.

Nowelizacja, nie wprowadza żadnych dodatkowych obostrzeń m.in. dla stacji paliw płynnych czy też placówek handlowych na dworcach, co potwierdza, że stosowanie przepisów Ustawy w tym kontekście pozostaje na niezmienionych zasadach.

Niniejszy Legal Alert przygotowany został na podstawie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni z dnia 10 stycznia 2018 r. (Dz. U. 2018 poz. 305; t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 936, 1891) oraz ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. 2021 poz. 1891) i stanowi opracowanie jedynie wybranych aspektów.

 

Zapraszamy do kontaktu:

 

Krzysztof Łyszyk

+48 606 281 022

klyszyk@lww.pl

 

Piotr Wiśniewski

+48 606 314 747

pwisniewski@lww.pl 

Zobacz także

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

09.10.2024

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek