Powrót
30.08.2022

Nowe ułatwienia w zakresie transgranicznych i krajowych reorganizacji spółek

Będący obecnie przedmiotem konsultacji społecznych projekt ustawy odnoszący się do zmian w zakresie reorganizacji grup kapitałowych, w szczególności reorganizacji transgranicznych, stanowiący implementację dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) (dyrektywa nr 2019/2121 i dyrektywa nr 2019/1115), wprowadzi do polskiego porządku prawnego regulacje o transgranicznym podziale i przekształceniu transgranicznym spółek.  

Projekt ustawy przewiduje ponadto wprowadzenie bardzo istotnej zmiany pozwalającej spółkom komandytowo-akcyjnym być nie tylko spółką przejmowaną, ale także spółką przejmującą oraz nowo zawiązaną w procesie łączenia.

Analogicznie, łączące się spółki osobowe będą mogły zawiązać nie tylko spółkę kapitałową, a również spółkę komandytowo-akcyjną (obecnie nie ma możliwości, aby spółki osobowe były spółkami przejmującymi lub nowo zawiązanymi w tym procesie).

Transgraniczny podział spółek, krajowy podział przez wyodrębnienie

W wyniku nowelizacji, wprowadzone zostaną przepisy regulujące m.in.:

1)      podział przez zawiązanie nowych spółek – poprzez zawiązanie nowych spółek, na które przejdzie cały majątek spółki dzielonej, w zamian za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej;

2)      podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki – poprzez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki za udziały lub akcje spółki lub spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej;

3)      podział przez wydzielenie – poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę lub spółki za udziały lub akcje spółki lub spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej;

4)      podział przez wyodrębnienie – poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę lub spółki, za udziały lub akcje spółki lub spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona.

Podział przez wyodrębnienie jest nową instytucją prawa handlowego, do tej pory nieznaną w polskim systemie prawnym. Zostanie ona wprowadzona nie tylko względem reorganizacji transgranicznych, ale również względem reorganizacji krajowych.

Instytucja ta, w swoim kształcie, jest bardzo zbliżona do podziału przez wydzielenie, jednak jedyna, ale zarazem fundamentalna różnica, dotyczy kwestii objęcia udziałów lub akcji spółki wyodrębnionej.  

W odróżnieniu od podziału przez wydzielenie, gdzie udziały lub akcje obejmowali wspólnicy spółki dzielonej, tak przy wyodrębnieniu, to sama spółka obejmie udziały lub akcje.

Tym samym, w wyniku skorzystania z podziału przez wyodrębnienie, powstanie spółka zależna, której udziały lub akcje obejmie spółka-matka. Instytucja ta jest alternatywą dla powszechnie stosowanej konstrukcji, w ramach której dochodziło do zawiązania nowej spółki i w drodze aportu, przeniesienia do niej części majątku (przedsiębiorstwa) spółki-matki.

Transgraniczne przekształcenie spółek

Zgodnie z planowaną regulacją, spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą być przekształcone w spółkę zagraniczną, wymienioną w Załączniku II do dyrektywy 2017/1132 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek, podlegającą prawu państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, z jednoczesnym przeniesieniem co najmniej siedziby statutowej do tego państwa (przekształcenie transgraniczne).

Transgraniczne łączenie się spółek

Nowelizacja wprowadzi obowiązek uzyskania zaświadczenia o zgodności połączenia transgranicznego z prawem krajowym.

Zarząd spółki zobowiązany będzie do złożenia wniosku do sądu rejestrowego o wydanie zaświadczenia o zgodności z prawem polskim podziału transgranicznego w zakresie procedury podlegającej temu prawu wraz z wnioskiem do właściwego organu podatkowego o wydanie opinii zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej

Wejście w życie

Zgodnie z treścią projektu, nowelizacja Kodeksu spółek handlowych ma wejść w życie
31 stycznia 2023 r.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Kamil Lewiński

Senior Associate

klewinski@lww.pl 

Karol Moniczewski

Associate

kmoniczewski@lww.pl

   

 

Zobacz także

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek