Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych („KSH”), wchodząca w życie 13 października 2022 r. nakłada na członków organów obowiązek lojalności, wyrażony odpowiednio w art. 2091 §1 KSH i art. 2141 § 1 KSH dla spółki z ograniczona odpowiedzialnością oraz w art. 3771 § 1 KSH i art. 3871 § 1 KSH dla spółki akcyjnej. Nowelizacja w tym zakresie nie obejmuje prostej spółki akcyjnej, gdyż analogiczna regulacja zawarta została już art. 30054 KSH.
Obowiązek lojalności członków organów był niejednokrotnie identyfikowany w piśmiennictwie oraz judykaturze i stał się nieodłącznym elementem więzi prawnej, łączącej piastuna ze spółką, rozumianym jako obowiązek działania członka organy w interesie spółki.
W wyniku nowelizacji, obowiązek ten wprost wynika z regulacji w KSH.
Ponadto, ustawodawca w art. 293 § 3 KSH oraz art.483 § 3 KSH, stanowi, że członek zarządu, rady nadzorczej oraz likwidator nie narusza obowiązku dołożenia staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności, jeżeli postępując w sposób lojalny wobec spółki, działa w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego, w tym na podstawie informacji, analiz i opinii, które powinny być w danych okolicznościach uwzględnione przy dokonywaniu starannej oceny.
Wiążąc w ten sposób obowiązek lojalności z tzw. zasadą business judgment rule, będącej przedmiotem analizy alertu z dnia 20 maja 2022 r.
Zapraszamy do kontaktu:
Kamil Lewiński Senior Associate klewinski@lww.pl |
Karol Moniczewski Associate kmoniczewski@lww.pl |
09.10.2024
Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.
05.02.2024
Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek
27.11.2023