Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych („KSH”), która wejdzie w życie 13 października 2022 r., precyzuje organizowanie oraz prace posiedzeń rady nadzorczej.
Pracami rady nadzorczej kieruje przewodniczący. To na nim spoczywa obowiązek należytego organizowania prac, w tym także, w szczególności, zwoływania posiedzeń rady nadzorczej. Statut spółki może jednak przyznawać innym członkom rady nadzorczej określone uprawnienia związane z organizacją rady nadzorczej i sposobem wykonywania przez nią czynności.
Ustawodawca wprost określa jak ma wyglądać zwoływanie posiedzenia rady nadzorczej, w tym także jakie elementy powinno zawierać zaproszenie na to posiedzenie. Jako obligatoryjne elementy, wymienia się:
1) datę;
2) godzinę;
3) miejsce posiedzenia
4) proponowany porządek obrad;
5) sposób wykorzystania środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość podczas posiedzenia;
- przy czym także statut może określać sposób oraz termin zwołania posiedzenia rady nadzorczej.
Zastrzega się jednak, że podczas posiedzenia rady nadzorczej, podejmować można uchwały w sprawach nieobjętych proponowanym porządkiem obrad, jeżeli żaden z członków rady nadzorczej biorących udział w posiedzeniu się temu nie sprzeciwi, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Statut może dodatkowo określać, że określone uchwały mogą być podjęte wyłącznie, jeśli były wskazane w proponowanym porządku obrad.
W ramach nowelizacji nie doszło do zmian w zakresie możliwości żądania zwołania posiedzenia rady nadzorczej przez zarząd lub członka rady nadzorczej. Przewodniczący rady ma obowiązek zwołać posiedzenie rady z porządkiem obrad proponowanym przez żądającego nie później niż w terminie dwóch tygodni od otrzymania żądania. W sytuacji jednak, gdy przewodniczący nie wywiąże się z obowiązku zwołania posiedzenia zgodnie z żądaniem, żądający ma prawo samodzielnie zwołać posiedzenie rady nadzorczej.
Ustawodawca wprowadza do KSH możliwość odbycia posiedzenia również bez formalnego zwołania, o ile wszyscy członkowie wyrażą na to zgodę oraz nie zgłoszą sprzeciwu dotyczącego wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad posiedzenia.
Ustawodawca w ramach wprowadzanej nowelizacji, postanowił o zmianie minimalnej liczby posiedzeń rady nadzorczej odbywanych w roku obrotowym z trzech na cztery, co najmniej jedno posiedzenie na kwartał.
Zapraszamy do kontaktu:
Kamil Lewiński Senior Associate klewinski@lww.pl |
Karol Moniczewski Associate kmoniczewski@lww.pl |
09.10.2024
Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.
05.02.2024
Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek
27.11.2023