Powrót
17.10.2022

Nowelizacja KSH: podział spółki przez wyodrębnienie

Kontynuując tematykę naszego poprzedniego alertu „Nowe ułatwienia w zakresie transgranicznych i krajowych reorganizacji spółek”, przedmiotem niniejszego będzie podział spółki przez wyodrębnienie.

Projekt ustawy, implementujący do polskiego systemu prawnego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1151 z dnia 20 czerwca 2019 r. („Dyrektywa”) jest na etapie opiniowania go przez wskazane podmioty, jednak z uwagi na doniosłość prawną Dyrektywy oraz konieczność uwzględnienia jej w naszym porządku prawnym, prawdopodobieństwo wejścia w życie ustawy zmieniającej Kodeks spółek handlowych („KSH”) można określić jako bardzo wysokie.

Istota podziału przez wyodrębnienie

Podział przez wyodrębnienie będzie nową instytucją, do tej pory nieznaną w polskim systemie. Zostanie ona wprowadzona nie tylko względem transakcji transgranicznych, ale również krajowych (wewnętrznych).

Podział przez wyodrębnienie polegać będzie na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę lub spółki za udziały lub akcje spółki lub spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona.

Instytucja ta jest bardzo zbliżona do podziału przez wydzielenie, jednak jedyna, ale zarazem fundamentalna różnica dotyczy kwestii objęcia udziałów lub akcji spółki wyodrębnionej. 

W odróżnieniu od podziału przez wydzielenie, gdzie udziały lub akcje obejmowali wspólnicy spółki, z której dochodziło do wydzielenia, tak przy podziale przez wyodrębnienie, to sama spółka dzielona obejmować będzie udziały lub akcje spółki lub spółek przejmujących.

Tym samym, w wyniku podziału przez wyodrębnienie powstanie spółka zależna, której udziały lub akcje obejmie spółka dzielona. Instytucja ta jest alternatywą dla powszechnie stosowanej konstrukcji, w ramach której dochodziło do zawiązania nowej spółki i w drodze aportu, przeniesienia na nią części majątku (przedsiębiorstwa) tej spółki.

Podział przez wyodrębnienie od strony formalnej stanowi przeniesienie części majątku spółki dzielonej do innej spółki (spółki wyodrębnionej) w zamian czego spółka dzielona otrzymuje prawa udziałowe.

W odróżnieniu od zwykłego wniesienia aportu, w przypadku podziału przez wyodrębnienie, dochodzi do transferu majątku lub jego części w drodze sukcesji uniwersalnej, co stanowi istotne uproszczenie w stosunku do powszechnie stosowanego wniesienia aportu.

Spółką wyodrębnioną może być zarówno spółka już istniejąca, jak i nowo powstała.

Natomiast „dzień wyodrębnienia”, projektodawca określił jako:

  •       w przypadku wyodrębnienia nowej spółki - dzień wpisu spółki wyodrębnionej do rejestru;
  •       w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę - dzień wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej lub emisji przez spółkę przejmującą nowych akcji bez wartości nominalnej.

Wejście w życie

Zgodnie z treścią projektu, przedmiotowa nowelizacja Kodeksu spółek handlowych ma wejść w życie 31 stycznia 2023 r.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Kamil Lewiński

Senior Associate

klewinski@lww.pl

Karol Moniczewski

Associate

kmoniczewski@lww.pl

 

Zobacz także

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

09.10.2024

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek