Powrót
27.04.2022

Nowelizacja KSH: Sposób liczenia kadencji i wygaśnięcie mandatu członka organu spółki kapitałowej

W wyniku nowelizacji Kodeksu spółek handlowych („KSH”), która wejdzie w życie
13 października 2022 r., doszło m. in. do rozstrzygnięcia sposobu liczenia kadencji i momentu wygaśnięcia mandatu członka organu w wypadku powołania go na więcej niż jeden rok.

Kwestia zależności między kadencją a mandatem na gruncie jeszcze obecnego stanu prawnego była przedmiotem ożywionej dyskusji naukowej, gdzie prezentowane były rozbieżne wykładnie art. 369 KSH.

Dla zilustrowania tego zagadnienia, warto posłużyć się przykładem: Jan Kowalski zostaje wybrany do rady nadzorczej spółki X na 3 letnią kadencję dnia 1 maja 2020 r., tym samym jego kadencja skończy się 1 maja 2023 r.

Zgodnie z art. 369 § 4 KSH mandat członka zarządu wygasa najpóźniej z dniem odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

Na tym tle pojawia się wątpliwość. W wypadku odbycia walnego zgromadzenia spółki X zatwierdzającego sprawozdanie finansowe np. 1 kwietnia 2023 r., kadencja Jana Kowalskiego wynosi jeszcze dodatkowy miesiąc, natomiast jednocześnie rok 2022 był ostatnim pełnym rokiem obrotowym pełnienia funkcji, o którym mowa w art. 369 § 4 KSH.

W rezultacie powstawał problem, czy mandat Jana Kowalskiego wygasł na walnym zgromadzeniu 1 kwietnia 2023 r., czy też z racji na fakt, iż pozostał jeszcze miesiąc kadencji (do 1 maja 2023 r.) jego mandat podlega wydłużeniu i wygaśnie dopiero na następnym walnym zgromadzeniu zatwierdzającym sprawozdanie finansowe za rok 2023 r., a więc już w roku 2024?

Na wątpliwości te odpowiedział Sąd Najwyższy w szeroko komentowanym wyroku z dnia 24 listopada 2016 r. o sygn. akt III CZP 72/16, stwierdzając, iż: Ostatnim pełnym rokiem obrotowym w rozumieniu art. 369 § 4 w związku z art. 386 § 2 KSH jest ostatni rok obrotowy, który rozpoczął się w czasie trwania kadencji członka rady nadzorczej spółki akcyjnej.

Zgodnie z treścią wyroku, w przytoczonym przykładzie mandat Jana Kowalskiego wygaśnie w dniu odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok 2023.

Problematyka ta pomimo wyroku Sądu Najwyższego nadal wzbudzała wiele kontrowersji. W piśmiennictwie postulowało się konieczność uregulowania wpływu kadencji na mandat członka organu przez ustawodawcę w KSH.

Tak też na mocy nowelizacji z dniem 13 października 2022 r., w KSH dojdzie do uszczegółowienia, iż kadencję oblicza się w pełnych latach obrotowych, o ile statut czy umowa spółki nie będzie stanowiła inaczej. Przyjęte rozwiązanie wprost potwierdza cytowane wyżej stanowisko Sądu Najwyższego.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Krzysztof Łyszyk

Partner

klyszyk@lww.pl

Karol Moniczewski

Associate

kmoniczewski@lww.pl
 

 

Zobacz także

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

09.10.2024

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek