Powrót
29.04.2022

Nowelizacja KSH: Zgoda RN na transakcje ze spółką dominującą, zależną lub powiązaną

W związku z nowelizacją Kodeksu spółek handlowych („KSH”) , która wejdzie w życie
13 października 2022 r., ulegają zmianie zasady „zawierania transakcji” pomiędzy spółką a jej spółkami dominującą, zależną lub powiązaną.

Na podstawie art. 3841 § 1 KSH, o ile statut nie będzie stanowił inaczej, wymagana będzie zgoda rady nadzorczej w przypadku każdej transakcji spółki z jej spółkami dominującą, zależną lub powiązaną, której wartość zsumowana z wartością innych transakcji zawartych z tą sama spółką w okresie roku obrotowego przekracza 10% sumy aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego.

Jeśli przedmiotem transakcji jest świadczenie powtarzające się (okresowe), wynikające z umowy zawartej na czas nieokreślony to za wartość transakcji uznaje się sumę świadczeń przewidzianych w tejże umowie za pierwsze trzy lata jej obowiązywania.

Przed podjęciem decyzji w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie transakcji, zarząd jest zobowiązany do udzielenia radzie nadzorczej informacji o:

1)            firmie lub innym oznaczeniu stron transakcji;

2)            charakterze powiązań między spółką a pozostałymi stronami transakcji;

3)            przedmiocie transakcji;

4)            wartości transakcji;

5)            okolicznościach niezbędnych do oceny oraz czy transakcja jest uzasadniona interesem spółki.

Powyższej regulacji nie stosuje się do spółek, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym oraz do spółek należących do grup spółek.

W poprzednim, lecz ciągle obowiązującym do 13 października 2022 r. stanie prawnym zarząd musiał (musi) uzyskać zgodę przed dokonaniem określonej czynności o ile Statut spółki przewidywał taki obowiązek.

Obecna regulacja odwraca tę regułę, po pierwsze, uzyskanie zgody rady nadzorczej jest rozwiązaniem kodeksowym, które dopiero w Statucie może zostać wyłączone, a po drugie regulacja ta wprost wskazuje jakiego typu transakcje wymagają zgody. 

Nowa regulacja nie wyjaśnia jak należy rozumieć zwrot „zawierać transakcję”. Wyjaśnienie w tym zakresie przyniesie z pewnością praktyka, przy czym nie ulega wątpliwości że zakres tego terminu jest szerszy niż dokonywanie czynności prawnych.

Ustawodawca nie przewidział analogicznej regulacji dla pozostałych spółek kapitałowych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prostej spółki akcyjnej.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Krzysztof Łyszyk

+48 606 281 022

klyszyk@lww.pl

Karol Moniczewski

+48 788 683 873

kmoniczewski@lww.pl

 

Zobacz także

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

09.10.2024

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek