Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych („KSH”), która wejdzie w życie 13 października 2022 r., uszczegóławia kompetencje rady nadzorczej w zakresie udzielenia jej informacji i dokumentów związanych z funkcjonowaniem spółki, w szczególności z jej stanem majątkowym.
Zmiana § 4 w art. 382 KSH stanowi, że w celu wykonania swoich obowiązków rada nadzorcza może:
1) badać wszystkie dokumenty spółki;
2) dokonywać rewizji stanu majątku spółki;
3) żądać od zarządu, prokurentów i osób zatrudnionych w spółce na podstawie umowy o pracę lub wykonujących na rzecz spółki w sposób regularny określone czynności na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo innej umowy o podobnym charakterze sporządzenia lub przekazania informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień dotyczących spółki w szczególności jej działalności lub majątku;
4) żądać udostępnienia posiadanych przez organ lub osobę obowiązaną informacje, sprawozdania lub wyjaśnienia dotyczące spółek zależnych oraz spółek powiązanych.
Zmiana ta co do zasady nie wprowadza nowych kompetencji dla rady nadzorczej, a jedynie rozbudowuje i precyzuje obecną regulację, bezpośrednio wskazując jaki jest jej zakres przedmiotowy. Wyjątkiem jest ostatnie wymienione uprawnienie rady nadzorczej, tj. prawo do żądania udostępnienia informacji dotyczących spółki zależnej oraz spółki powiązanej.
Ustawodawca dodał także przepisy karne, sankcjonujące brak współdziałania zobowiązanych podmiotów w udzielaniu informacji radzie nadzorczej.
Tak też, kto nie przekazuje informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień w terminie lub przekazuje je niezgodne ze stanem faktycznym, lub zataja dane wpływające w istotny sposób na treść tych informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień – podlega grzywnie nie niższej niż 20 000 złotych i nie wyższej niż 50 000 złotych albo karze ograniczenia wolności. Natomiast jeżeli sprawca działał nieumyślnie podlega grzywnie nie niższej niż 6 000 złotych i nie wyższej niż 20 000 złotych.
Zapraszamy do kontaktu:
Krzysztof Łyszyk Partner klyszyk@lww.pl |
Karol Moniczewski Associate kmoniczewski@lww.pl |
09.10.2024
Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.
05.02.2024
Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek
27.11.2023