Powrót
23.08.2022

Świadczenie gwarancyjne - alternatywa dla kary umownej w orzecznictwie sądów

Kara umowna jako unormowana instytucja prawa cywilnego (art. 483 i n. Kodeksu cywilnego „KC”) ma swoje ograniczenia, które to nie zawsze w pełni odpowiadają wymaganiom i oczekiwaniom profesjonalnego obrotu.

W rezultacie powyższego, praktyka wykształciła instrument prawny nazywany świadczeniem gwarancyjnym lub karą gwarancyjną, którego głównym założeniem jest umożliwienie stronom ukształtowania odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie stosunku zobowiązaniowego w najbardziej adekwatny sposób, który będzie cechować się efektywniejszym zabezpieczeniem interesów wierzyciela.

Konstrukcja świadczenia gwarancyjnego

Świadczenie gwarancyjne ma w swojej istocie umożliwiać rozszerzenie odpowiedzialności dłużnika w szerszym zakresie niż pozwala na to art. 473 KC, który wymaga aby w umowie były wprost oznaczone okoliczności rozszerzające odpowiedzialność.

Świadczenie gwarancyjne ma na celu ustanowienie absolutnej odpowiedzialności, której wyłączne granice wyznaczać będzie art. 3531 KC.

Typowymi przykładami świadczenia gwarancyjnego jest zastrzeżenie w umowie postanowienia o treści: „niezależnie od przyczyny niewykonania lub nienależytego wykonania stosunku zobowiązaniowego dłużnik ponosi odpowiedzialność”, czy też „za uchybienie terminu dłużnik ponosi odpowiedzialność”.

Z uwagi na fakt, iż świadczenie gwarancyjne jest znacznym odstępstwem od ogólnych zasad odpowiedzialności, a nawet od regulacji umożliwiających jej modyfikacje w KC, należy być szczególnie ostrożnym przy konstruowaniu tego rodzaju postanowień - wszelkie wątpliwości, niedomówienia będą skutkować zakwalifikowaniem postanowienia jako kary umownej.

O bardzo zbliżonej konstrukcji świadczenia gwarancyjnego do kary umownej oraz umownej modyfikacji odpowiedzialności świadczy wyrok Sądu Najwyższego („SN”) z dnia 15 października 2008 r. I CSK 154/08, w którym SN dopuścił możliwość stosowania świadczeń gwarancyjnych:

Nie można jednak pominąć, że strony w ramach swobody kontraktowej mogły przewidzieć odpowiedzialność strony pozwanej o charakterze gwarancyjnym, zobowiązującą ją w sposób wiążący do zwrotu wypłaconych dopłat w razie stwierdzenia, że nie wykonała ona obowiązku właściwego dokumentowania ilości i jakości skupowanego zboża. Postanowienie umowne tej treści jest zbliżone do ustanowienia kary umownej, a sąd rozstrzygający sprawę był zobowiązany wskazać podstawę prawną rozstrzygnięcia. Odwołanie się w związku z tym do przepisów o karze umownej, mimo że ściśle rzecz ujmując kara umowna nie została zastrzeżona, ostatecznie nie stanowiło naruszenia przepisów prawa materialnego, w sytuacji gdy umowa łącząca strony usprawiedliwiała uwzględnienie roszczenia strony powodowej. Wadliwość stanowiska Sądu drugiej instancji sprowadzała się w tym zakresie do bezpośredniego odwołania się do przepisów o karze umownej, gdy w rzeczywistości mogły być one zastosowane jedynie odpowiednio.

W podobnym tonie wypowiedział się również SN w wyroku z dnia 6 października 2010 r., II CSK 180/10:

Dłużnik może się uwolnić od obowiązku zapłaty kary umownej, jeżeli obali wynikające z art. 471 KC domniemanie, że opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność. Oczywiście, stosownie do art. 473 § 1 KC strony mogą umownie rozszerzyć odpowiedzialność dłużnika. Jeżeli strony zastrzegłyby kary umowne w każdym wypadku niewykonania zobowiązania, bez znaczenia dla obowiązku zapłaty kary umownej byłyby przyczyny, które spowodowały niedotrzymanie przez dłużnika terminu wykonania zobowiązania. Jednakże odpowiedzialność dłużnika w zakresie kary umownej bez względu na przyczynę niewykonania zobowiązania powinna być w umowie wyraźnie określona, nie ma bowiem podstaw do dorozumienia rozszerzonej odpowiedzialności dłużnika.

Jasne stanowisko wyraził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 15 kwietnia 2014 r., I ACa 1435/13:

Od ustawowej kary umownej odróżnić należy dopuszczalne zastrzeżenie o charakterze gwarancyjnym, nakładające obowiązek zapłaty określonej kwoty pieniężnej w razie niewykonania (niewłaściwego wykonania) zobowiązania wskutek okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności, do którego nie stosuje się przepisów o karze umownej. Taki charakter będzie miało postanowienie umowne w brzmieniu "za uchybienie terminu", "bez względu na przyczynę niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie zobowiązania". Kara umowna może więc być zastrzeżona w kontrakcie zarówno za zwłokę jak i jako zabezpieczenie gwarancyjne za tzw. opóźnienie proste, polegające na niespełnieniu świadczenia w oznaczonym terminie, a w wypadku nieoznaczenia - po wezwaniu dłużnika przez wierzyciela do wykonania. W tym drugim wypadku (za opóźnienie) chroniony jest szczególny interes wierzyciela polegający na terminowym wykonaniu zobowiązania, istotny zwłaszcza w tzw. zobowiązaniach terminowych.

Również w najnowszym orzecznictwie SN dopuszczalna jest możliwość konstruowania świadczeń gwarancyjnych, tak w wyroku SN z dnia 19 grudnia 2020 r., V CSK 295/20:

[…] zamieszczenie w umowie zastrzeżenia o charakterze gwarancyjnym, nakładającego obowiązek zapłaty określonej kwoty pieniężnej w razie niewykonania (niewłaściwego wykonania) zobowiązania wskutek okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności, do którego nie stosuje się przepisów o karze umownej jest dopuszczalne (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 stycznia 2013 r., II CSK 331/12, baza). Z uwagi na to, że - z założenia - jest to inny rodzaj zastrzeżenia umownego niż kodeksowa kara umowna - nie ma podstaw do odpowiedniego stosowania art. 484 KC Dostatecznym mechanizmem ochronnym jest w tym wypadku art. 3531 KC, a na etapie realizacji umowy - art. 5 KC.

Konkluzja

Świadczenie gwarancyjne jest odrębną, nienazwana instytucja prawa cywilnego. Z uwagi na jego charakter i cel, tj. ustanowienie absolutnej odpowiedzialności dłużnika, z której nie może się on zwolnić poprzez wykazanie dochowania należytej staranności, nie mają do niego zastosowania co do zasady regulacje dotyczące kary umownej, np. kwestia miarkowania wysokości kary.

Z uwagi na powyższe świadczenie gwarancyjne w wyniku istotnego rozróżnienie od kary umownej podlega zdecydowanie bardziej rygorystycznym wymogom w zakresie jej badania ze zgodnością z systemem prawa cywilnego. Należy w szczególności brać pod uwagę art. 58 § 2 KC, na mocy którego postanowienia niezgodne z zasadami współżycia społecznego są nieważne.


Zapraszamy do kontaktu:

Krzysztof Łyszyk

Partner

klyszyk@lww.pl         

Karol Moniczewski

Associate

kmoniczewski@lww.pl

Zobacz także

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

26.11.2024

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Planowane zmiany KSH dotyczące publikacji w KRS informacji o rejestracji akcji w rejestrze akcjonariuszy, zniesienia podziału akcji na akcje imienne i na okaziciela oraz ujawniania akcji na rachunkach DLT.

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

09.10.2024

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych

Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

05.02.2024

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek