Na mocy ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, od 30 czerwca 2022 r. zmienią się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące przerwania biegu przedawnienia poprzez zawezwanie do próby ugodowej oraz wszczęcie mediacji.
Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, bieg terminu przedawnienia przerywany jest przez każdą czynność przed sądem przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia. Według autorów nowelizacji było to często nadużywane przez wierzycieli, którzy wbrew celom postępowania pojednawczego wszczynali postępowanie bez woli zawarcia ugody, a jedynie w celu przerwania biegu przedawnienia.
Wchodzące niebawem w życie przepisy spowodują, że zawezwanie do próby ugodowej albo wszczęcie mediacji nie będzie powodować przerwania biegu przedawnienia. Zamiast tego, w trakcie postępowania pojednawczego albo mediacji zostanie jedynie zawieszony, w efekcie czego po zakończeniu postępowania bieg terminu przedawnienia nie będzie liczony na nowo („od zera”), a jedynie kontynuowany.
Przepisy mają wejść w życie 30 czerwca 2022 r., nie zmienia to jednak faktu, że mediacje i postępowania pojednawcze wszczęte przed tą datą będą prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów.
Zapraszamy do kontaktu:
Krzysztof Łyszyk Partner klyszyk@lww.pl |
Wiktor Wesołowski Partner wwesolowski@lww.pl |
26.11.2024
Planowane zmiany KSH dotyczące publikacji w KRS informacji o rejestracji akcji w rejestrze akcjonariuszy, zniesienia podziału akcji na akcje imienne i na okaziciela oraz ujawniania akcji na rachunkach DLT.
09.10.2024
Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające rejestr umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Warto przygotować się na zmiany, jakie przyniesie ze sobą nowelizacja, w szczególności na te dotyczące danych podlegających wpisowi do nowego systemu oraz warunków ich wprowadzania.
05.02.2024
Powoływanie członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa – najważniejsze przepisy prawne regulujące przeprowadzanie zmian personalnych w radach nadzorczych największych spółek